Jak vychovat Vašeho chlupáče? 🐈 🐕

Motivujte pamlskem!

Pamlsek je odměnou, radostí a také motivací pro každého čtyřnohého kamaráda. Proto jsme pro Vás připravili limitovanou nabídku, po které se bude každý mazlíček olizovat až za ušima a trénování půjde úplně samo! Vyberte si z nabídky pamlsků za skvělé ceny a vyzkoušejte tipy na trénink jak psů, tak koček!

* Akce platí do 31.9.2022 nebo do vyprodání zásob

Trénink psa

Hlavně, že se bavíte!

S vědomím, že nacvičovánáí triků má také mnoho výhod pro vztah pes-člověk, si mnoho majitelů čtyřnohých mazlíčků stanovuje ambiciózní cíle. Ale než začnete trénovat, měli byste si uvědomit, že ne každý trik je vhodný pro každého psa. Většina psů má určitou míru ochoty se učit - zejména pokud jim to přináší výhody ve formě odměny - ale jejich velikost, postava nebo hmotnost jim v provádění některých triků brání. Kromě toho se psům, stejně jako nám lidem, něco líbí a něco ne. Pokud například Váš pes nerad leží na zádech, neměli byste s ním ihned trénovat sudy a nemá-li rád skákání, měli byste se zpočátku vzdát procvičování chytání pamlsků ve vzduchu.

Cesta je cíl

Procvičování triků by mělo být pro psa pozitivním zážitkem. Nátlak nebo tvrdost nejsou na místě. Buďte opatrní a vždy procvičujte triky krok za krokem. Buďte trpěliví a respektujte tempo učení Vašeho psa. To samozřejmě neznamená, že se musíte vzdát, jakmile pes trik okamžitě neprovede nebo nezvládne. Někdy to nějakou dobu trvá, než pes pochopí, co po něm páníček chce. Je důležité, abyste psa pozorně sledovali a naučili se ocenit jeho chování. Ztratí-li pes motivaci, měli byste trénink raději ukončit a pokračovat jindy. Postupem času vycítíte, zda to Vašeho psa baví nebo by se raději věnoval jiným věcem. Díky procvičování triků budete také lépe svému psovi rozumět. Zároveň si pes získá ve Vás důvěru, protože reagujete na jeho potřeby. Skutečný úspěch se tedy projeví nejen až při dokonalém provedení triku, ale již během společného výcviku. Důsledné a postupné trénování a malé úspěchy vzájemně podporují sebevědomí a posilují pouto mezi Vámi a Vaším psem.

Úspěchy prostřednictvím odměn

Tuto „touhu po chvále“ lze využít při tréninku. Psi si volí cestu, která jim slibuje největší úspěch. Pokud na konci úspěšného cvičení čeká pamlsek, bude pes ke cvičení motivován. Pozitivní motivace ve formě pamlsků, hlazení nebo vytoužené hračky Vás a Vašeho psa posunou k cíli rychleji a spolehlivěji, než kdybyste psa nutili, aby něco udělal, nebo ho dokonce trestali, pokud nevykoná triky podle Vašich představ. Aby se pes naučil, jaké chování je správné a přináší chválu pána, měla by vždy ihned následovat odměna. Psi žijí tímto okamžikem a vždy si spojují pánovu reakci se současnou situací. Je také důležité, abyste výcvik vždy ukončili úspěchem. Všimnete-li si, že prováděný cvik psa ještě přetěžuje, vraťte se o několik kroků zpět. Vydejte povel, který pes spolehlivě splní, a poté jej odměňte. Teprve potom ukončete výcvik, aby se pes na další výcvik těšil.

Naše oblíbené cviky

Dej pac

Klasika mezi triky, která je základem pro řadu dalších triků, je „dej pac“. Ale i když je tento trik poměrně snadno naučitelný, budete potřebovat trochu trpělivosti (a několik pamlsků), než začne pes na tento povel reagovat.

Takto to funguje: Dejte psovi povel „sedni“ a poklekněte vedle něj. Pomocí ploché ruky zvedněte zespodu jeho tlapku a zřetelně vyslovte povel „Dej pac“. Tento postup opakujte, dokud pes nezvedne tlapku sám, jakmile dáte povel. Poté ho ihned odměňte pamlskem. Případně si zpočátku můžete schovat pamlsek do rukya držet ji blízko hlavy psa. Pes se pokusí pamlsek získat a pravděpodobně k tomu využije v určitém okamžiku tlapku. Položí-li pes tlapku na ruku s pamlskem, dejte mu požadovanou odměnu a zřetelně řekněte „Dej pac“. V průběhu času si pes toto cvičení tak zažije, že bude zvedat levou i pravou tlapku, jakmile před ním podržíte ruku.

High five nebo mávání

Tlesknutí rukou, nazývané také „high five“ nebo “give me five” je pro nás lidi docela běžné a používá se nejen ve sportu jako výraz vzájemného úspěchu. Není divu, že tento trik je stále oblíbenější také u psů. Pokud Váš pes již zvládá podání tlapky, naučíte ho tento pohyb relativně rychle.

A takto to funguje: Držte ruku svisle (nedávejte ji vodorovně jako u “dej pac”) a řekněte již známý povel „dej pac“. Jakmile pes zvedne tlapku a dotkne se Vaší ruky držené svisle, dejte mu odměnu. Na začátku bude pravděpodobně trochu zmatený, proč ho už odměňujete, i když Vám ještě nedal tlapku do ruky. Ale časem si na nový cvik zvykne. Jakmile si pes cvik zažije, můžete také zavést nový povel, například „give me five“ nebo „high five“.

Později si můžete celou věc vyzkoušet z dálky. Během cvičení se přesuňte dále od svého psa, aby se pes při zvedání tlapky již nemohl dotknout Vaší ruky. Pokud ho přesto odměníte, jakmile zvedne tlapku, zjistí, že stačí zvednout tlapku. Budete –li pak stát opodál a zvednete ruku kolmo k pozdravu, pes Vám tlapkou „zamává“.

Panáčkování

Velmi oblíbený je cvik „panáčkuj“, při kterém pes ze sedu zvedá obě přední tlapky. Musí tak posunout váhu dozadu. V závislosti na dovednosti vašeho psa to může chvíli trvat, než najde rovnováhu v této poloze a bude bez problémů panáčkovat. Je důležité, aby pes během cvičení vždy seděl na zadku – stoupne-li si na všechny čtyři, již nejde o panáčkování.

A takto to funguje: Stejně jako u předchozích dvou cviků se začíná v sedě. Přiveďte psa blízko ke stěně a dejte mu povel “sedni". V ideálním případě sedí na začátku cvičení zády ke stěně - to mu pomůže najít rovnováhu a zabránit mu v rychlém vstávání. Teď mu ukažte pamlsek a rukou s pamlskem přejeďte přes hlavu psa. Varování: ne příliš vysoko, jinak by se pes pokusil vstát. Jakmile se pes trochu napřímí a mírně zvedne tlapky, aby se dostal k pamlsku, řekněte povel „panáčkuj“. Odměňte ho pamlskem. Pokud vstane, řekněte znovu povel „sedni“ a prozatím si pamlsek ponechejte - dokud nedokáže vzpřímit pouze přední tlapky.

Otočka

Cílem tohoto cviku je, aby se pes ve stoje otočil okolo své osy - vlevo nebo vpravo. Tento pohyb je u některých psů také neobvyklý, ale pokud je na konci dána očekávaná odměna, většina z nich brzy tento cvik provede.

A takto to funguje: Postavte se před svého psa a držte pamlsek blízko jeho čenichu, podobně jako u cviku „sudy“. Nyní pohybujte rukou kruhovým pohybem kolem jeho hlavy přes záda. Pes se tak musí otáčet dokola, aby sledoval Vaši ruku. Vyslovte vhodný povel, například „otočka“, nebo „otočit“. Jakmile se pes otočí kolem své osy, odměňte ho. Tento cvik opakujte, dokud pes nezvládne otáčení z dálky. Vzdalujte se od psa, až se Vám podaří, že se pes otočí pouze na malý krouživý pohyb Vaší ruky a vyslovení povelu

Trénink kočky

Praktické tipy, jak vychovat kočičku

Je také důležité si uvědomit, že kočky jsou samotáři, nikoli zvířata žijící ve skupinách. Nepovažují tedy své lidské spolubydlící za alfa zvířata. Výsledkem je, že ne vždy akceptují, co se je majitel snaží naučit. Každá kočka je jiná a je tomu tak i s jejich poslušností. Dodržování následujících tipů Vám pomůže s výchovou kotěte.

Je důležité bezprostředně reagovat na chování kočky. Co dělat, pokud kotě sedí na stole nebo škrábe na pohovku, tapetu nebo závěsy? Řekněte rozhodně, ale jemně, „ne“. Zvedněte kočku ze stolu, nebo ji přeneste na škrabadlo.

Umístěte škrabadlo nebo v ideálním případě několik škrabadel na jedno nebo více snadno přístupných míst. Doporučujeme také umístit škrabadlo do blízkosti nábytku, kde si Váš kočičí mazlíček rád brousí drápky. Pro zvýšení atraktivity můžete škrabadlo posypat kočičí mátou.

Reagujte bezprostředně

K rekci na nežádoucí chování kočky máte zhruba dvě až tři sekundy. Je důležité tento časový interval dodržovat. Jedině tak si kočka spojí Vaší negativní nebo pozitivní reakci se svým posledním chováním. Okamžitá reakce ve spojení s pozitivní vazbou na vše, co kočka udělala dobře, zpravidla rychle a účinně zapůsobí. Kočka se takto naučí dodržovat pravidla, která jste stanovili.

Používejte clicker

Ve výuce kočkyse můžete opřít o různé pomůcky. Někteří odborníci nedají dopustit na používání 🛒clickeru. Se signály, které pozitivně posilují správné chování kočky, můžete dosáhnout mnohé. V zásadě je možné pomocí clickeru vychovávat jakoukoli kočku. Ale opět mohou existovat individuální rozdíly v tom, do jaké míry každá kočka reaguje na tento způsob výchovy.

Clicker funguje na bázi charakteristického zvuku, který vydává. V normálním prostředí kočky se takový zvuk nevyskytuje. Clicker jako pozitivní posilovač okamžitě signalizuje kočce, že právě udělala něco správně.

Po kliknutí clickeru máte opět malý prostor, přibližně jednu až dvě sekundy, abyste například kočičku odměnili pamlsky nebo granulemi.

Výcvik pomocí clickeru se používá také tehdy, chcete-li kočku naučit nějaké triky. Například při natáčení filmu, kde vystupují kočky. Pokud je kočka na clicker naučené, můžete jej obvykle používat i pro provedení složitějších úkolů. Někteří majitelé dokonce naučí své kočky pomocí clickeru různé triky a kousky.

Odměňujte pamslky a hlazením

Ne všichni odborníci však používání výše uvedeného nástroje oceňují. Někteří považují clicker za poněkud neosobní metodu vzdělávání. Koneckonců, je důležité vybudovat pevné pouto a blízký vztah mezi Vámi a Vaším kočičím miláčkem.

Kritici clickeru zastávají názor, že kočky by měla být vychovávána pouze pomocí pamlsků, pochval a hlazení, pokud udělají něco správně. Tímto způsobem můžete nechat své tygříky činit Vám svým dobrým chováním radost.

Díky pozitivní vazbě můžete dosáhnout rychlých pozitivních změn v chování Vaší kočky. Naproti tomu sankce, jako je postříkání vodou, absolutně nedoporučujeme. Používání takovýchto metod může narušit důvěru mezi Vámi a Vaší kočkou. Výchova kočky je založena na navázání důvěry.

Pokud kočka udělá něco, co vzbudí Vaší nelibost, je nejlepší reagovat ihned tak, že vyslovíte důrazné a jasné „ne“. Zároveň byste měli kočku z nežádoucího místa odnést a jemně ji položit na podlahu, do pelíšku nebo na škrabadlo. Takto Váš mazlíček rychle pochopí všechna pravidla.

Reagujte vždy klidně

Kočky se velmi brzy naučí chodit na kočičí toaletu. Samozřejmě se jim během období učení může přihodit malá nehoda. Pokud k tomu dojde, neměli byste se zlobit. Reagujte vždy jemně a trpělivě a umístěte kotě do kočičí toalety. Mluvte na něj hezky a případně ho hlaďte na hlavičce. Pak se diskrétně vzdalte, aby mohlo kotě v klidu vykonat potřebu.

Nehlaďte příliš dlouho na jednom místě

Kočky i koťata milují mazlení, ale jejich receptory mohou být dlouhodobým hlazením na jednom místě předrážděny. To může nakonec vést k tomu, že dá kotě najevo, že už toho má dost. Měli byste tomu věnovat pozornost a kočku příliš dlouho nehladit na stejném místě.